STRUČNÁ HISTORIE KČT FN

Turistická aktivita zdravotníků FN má dlouholetou tradici, odborová organizace pořádala pro
zaměstnance každoročně pobyty na Slovensku s turistickým programem. V r. 1978 přišel doc. MUDr. Přemysl Paichl, CSc. s návrhem na založení turistického odboru ČSTV.

Začátkem roku 1979 zahájila činnost Jednooborová tělovýchovná jednota při FN s počtem
17 mužů a 35 žen, celkem tedy 52 členů. Z původních zakládajících členů zůstalo 13 osob dodnes. Na ustavující schůzi byl předsedou zvolen Doc. Dr. Paichl, CSc., místopředsedkyní se stala Růžena Harlassová, která před tím úspěšně organizovala zájezdy odborové organizace.

Od samého začátku se turisté FN zapojili do soutěže o titul VZORNÝ oddíl a plnili nejen podmínky výkonnostní turistiky, ale i pracovali na zvelebení okolí svého působiště. Jejich úsilí bylo oceněno diplomem ČSTV I., II. a III. stupně.

Řada z nás splnila podmínky Oblastních odznaků a získala bronzový odznak TURISTA.
V posledních letech jsme splnili podmínky oblastního odznaku PLZEŇSKO, ROKYCANSKO, ZLATONOSNÁ OTAVA a pokračujeme v plnění RADBUZA, ÚHLAVA a ÚSLAVA pod vedením aktivní cvičitelky a členky výboru Evy Schusové.

V r. 1985 jsme přišli s nápadem začít i s organizováním turistických akcí pro veřejnost -
1. ročník (9.3.1985) tehdy pochodu k MDŽ, později vtipně přejmenován na Pochod pro Muže, Děti, Ženy. Účastníci pochodu v cíli obdrželi mimo diplomu barevný odznak nebo srdíčko.
Od r. 1992 podle prvního jarního dne se nazývá tato akce Jarní pochod. Počet účastníků byl od 150 až po 526.

Mimo vlastních akcí jsme ve spolupráci s odborem turistiky DJKT organizovali Pochod pro starší a pokročilé a několik let jednu etapu Od konečné ke konečné. Léta pomáháme při významné plzeňské novoroční turistické akci Z BOLEVCE DO BOLEVCE.

Školení pro cvičitele absolvovalo 20 členů, v současnosti je aktivních 8. Podílí se na vedení vycházek včetně jejich přípravy. Poznávací autobusové zájezdy.

V současné době má klub přibližně 86 členů a patří mezi nejpočetnější v oblasti
Plzeňského kraje.